ESTETYKA JĘZYKOWA W KOMUNIKOWANIU
Zielona Góra, 8-9 czerwca 2017r.
ZAKRES KONFERENCJI
Przedmiotem kolejnej konferencji komunikologicznej, organizowanej przez Zakład Komunikacji Językowej IFP na Uniwersytecie Zielonogórskim, jest zagadnienie estetyki językowej w komunikowaniu. Konferencja została objęta patronatem Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej.
Estetyka języka (estetyka językowa), czy – ogólniej rzecz ujmując – kategoria piękna w języku nie jest pojęciem nowym, a namysł nad nim towarzyszy językoznawcom i miłośnikom języka od najdawniejszych czasów. Współcześnie estetykę języka rozpatruje się w związkach z różnymi perspektywami i zagadnieniami w normatywnym opisie języka oraz formami działalności kulturalnojęzykowej, dlatego interesujące będzie podjęcie ogólnych kwestii, jak na przykład:
- znaczenie kryterium estetycznego we współczesnej ocenie normatywnej,
- estetyka językowa i norma estetyczna a skuteczność komunikacji międzyludzkiej,
- polityka językowa jako forma troski o estetykę języka,
- estetyka językowa w świetle kultury języka,
- estetyka języka a wartościowanie w języku,
- związki estetyki języka z grzecznością językową, a także etyką i moralnością,
- estetyka językowa a zróżnicowanie odmian języka i dynamika zmian społeczno-językowych.
W zakresie tematycznym konferencji mieszczą się jednak także obserwacje empiryczne, analizy zróżnicowanych tekstów kultury i wytworów komunikacji prywatnej i publicznej, instytucjonalnej i grupowej, bezpośredniej i zapośredniczonej przez media, partnerskiej i zhierarchizowanej. Mamy nadzieję prześledzić charakterystyczne zjawiska, tendencje, procesy, które sprzyjają lub nie powstawaniu tekstów „ładnych, harmonijnych, przyjemnych dla ucha” oraz przyjrzeć się tym elementom wypowiedzi, które dostarczają lub nie pozytywnych wrażeń językowych. Liczymy również na dyskusję dotyczącą tego, na czym polega kłopotliwość ocen estetycznych wypowiedzi (tekstów) i co może w nich podlegać lub nie ocenie estetycznej.
Różnorodność perspektyw w badaniu estetyki języka zachęca do ujęć bilansujących, dlatego przedmiotem naszych rozważań chcemy uczynić estetykę językową w dawnej i współczesnej komunikacji z całością jej skomplikowanych uwarunkowań. Naszym celem jest bowiem próba wszechstronnej i wielowątkowej charakterystyki estetyki językowej w komunikowaniu.
ZGŁOSZENIA
Prosimy o nadsyłanie zgłoszeń uczestnictwa do końca kwietnia 2017 r. Planowany czas poszczególnych wystąpień to 20 minut, a objętość artykułu nie powinna przekraczać 10 stron znormalizowanego tekstu wraz z bibliografią. Materiały pokonferencyjne ukażą się w serii wydawniczej Zielonogórskie Seminaria Językoznawcze.
Zgłoszenia udziału w konferencji oraz wszelkie pytania prosimy kierować na adres e-mail: estetykajezykowa@gmail.com. Aktualne informacje będą także zamieszczane na stronie internetowej www.ifp.uz.zgora.pl.